VIENA NO SENĀKĀM VIDUSLAIKU 
RĪGAS KULTŪRAS TRADĪCIJĀM
Maija grāfa svētki pieminēti Rīgas Hronikās no 1477.gada

VĒSTURE

FESTIVĀLS ŠODIEN

Maija grāfa svētki Latvijā atnāca viduslaikos no Vācijas, Skandināvijas, Gotlandes un Anglijas, kur tie no seniem laikiem tika svinēti kā pavasara svētki. Maija grāfs, kurš simbolizēja pavasari, ar lielu svītu ieradās pilsētās un ciemos. Visagrākās ziņas par Maija grāfa svētkiem Rīgā saglabājušās kopš XV.gadsimta, kad Maija grāfs ir vēlēts pilsētas rātes klātbūtnē kādā klajumā ārpus pilsētas. Savu titulu Maija grāfs ieguva uz gadu, un tas vienmēr bija kāds no Lielās ģildes brāļiem. Svētku dalībnieki devās svinīgā gājienā uz Lielo ģildi, kur sekoja dzīres.


Rīgas Melngalvji sākumā vēlēja paši savu Maija grāfu, bet 1477.gadā tika panākta vienošanās, ka par Maija grāfu tiks iecelts Lielās ģildes pārstāvis, bet viņa galminieki būs melngalvji. Arī dzīres tika pārceltas uz Melngalvju namu, kurās Maija grāfa pienākums bija pacienāt Rīgas dāmas.

Maija grāfs arī ieguva tiesības nosaukt savu izredzēto dāmu par Maija Grāfieni, un bieži vien turnīram sekoja arī kāzas. 

Gadu mijā šī tradīcija gan plauka, gan tika uz brīdi aizmirsta. XIX.gadsimtā to svinēja lielākoties Rīgā ģimenēs un mājās, vēlāk atkal atsāka publisku svinēšanu. 

Padomju laikos šī tradīcija atkal bija aizmirsta.

Mūsdienās Maija Grāfa svētkus Rīgā atjaunoja Melngalvju Nams un rīkoja tos no 2000. līdz 2011. gadam, īstenojot tos sadarbībā ar AS "Ŗīgas Nami" un Rīgas Domi kā senās viduslaiku rekonstrukcijas festivālu.

Kopš 2012.gada Maija Grāfa svētku organizēšanu pārņēma sabiedriska organizācija - Kultūras biedrība "Alternatīvā Realitāte", kura īsteno šos svētkus, vienlaikus saglabājot senās tradīcijas elementus, un bagātinot to ar mūsdienu multikultūru svētku tendencēm, kas atspoguļo Latvijas kultūras attīstību uz kopēja Eiropas kultūru attīstības fona.  

  

Šodien Maija Grafa svētki attīstas kopā ar mīļoto Rīgu. Šis ir unikāls Rīgas pavasara karnevāls, kas apvieno pilsētas dzīves laikmeti, kultūras un cilvēki. Rīga - ir Hanzas savienības pilsēta, kas vienmēr ir suminājusi visdažādākus cilvēkus. 


Koši dalībnieku tērpi, viduslaiku atrakcijas, bruņinieku turnīri bērniem un pieaugušajiem, uguns šovi, koncerts par godu Maija Grāfam, tērpu konkurss, amatnieku viduslaiku tirdziņš, un, protams, ir saglabāts galvenais festivāla elements:


Maija Grafa turnīra uzvarētājs kļūst par festivāla varoni - labāko cīnītāju un iegūst Maija Grāfa titulu. Viņš izvēlas sev izredzēto damu un nosauc to par savu Maija Grāfieni.

Šis pāris kļūst par festivāla simbolu uz veselu gadu, un kopā vini simbolizē auglību, mīlestību un drosmi. Lēdijas jau tagad var atbalstīt savus vīrus, kuri vēlas pieteikties Maija Grāfa turnīram, un iegūt iespēju kļūt par Maija Grāfieni!